frederikov gulaash :-)

frederik

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
frederik

Nahradenie kvočiek.

V skutočnosti tak sa zdá, že chyby a slabosti človeka prejdú i na jeho zvieratá. Ku príkladu celkom isté je, že pri krotkej gazdinej je krotká i jej krava, sviňa a do kuchyne chodí jej drúbež. Pri zlostných ženách práve prvotinu tohoto vidíme. Odkedy medzi nevestami vždy lepšie sa šíri systém jedináčka, ešte i kvočky začínajú štrajkovať a vždy častejšie odoprú vyliahnutie alebo zvláštne vedenie kurčat. Proti takejto neresti najistejšie sa možno s pomocou kapúňov brániť.

Vyberieme jedného mladého veľkého kapúňa a tohoto krop naštopeme do obecnej pálenky zamočeným chlebom. Vtedy na tmavom mieste ho posadíme do jednej kistne a pod neho na próbu dáme 2 - 3 väčšie kurence. Toto preto činíme, bo ináčej slabé, jeden-dva dňové kurčatá by istotne pomiesil, kým sa naučí obratnému konaniu materinských radostí. Jestli nemáme takýchto väčších kurčat, z hrubého papieru spravíme 2 - 3 malé škatuľky s dierami na povetrie a takto v škatuľách dáme pod kapúňa kurčatá. Pišťaniu týchto konečne navykne, a keď vytrezve, uzná ich za svoje deti a s najväčšou starosťou a láskou ich vodí. Riadne za 24 hodín od opitia už kvoká a jako jedna stará sliepka, i on s častým kvokaním spravuje svojej starosti sverené kurčatá. Keď ho takto pripravíme, smele možno i vajcia pod neho podsypať. Toto ale len po takejto próbe možno vo veľkom sprevádzať. Po prvé náklonným ho treba učiniť ku sedeniu a vedeniu kurčat, potom ho možno podsypať. Zvláštne dôležitá je táto vďačnosť kvočky vtedy, jestli terajšie, moderné sliepky, sťa vo veľkých mestách marnivé kaviarne navštevujúce matky, vďačnejšie chodia v spoločnosti kohútov, jako za svojimi plodmi. Takýto od matky zanechaný kŕdeľ bez dozoru sa roztratí po dvore a poneváč niet kto ich spoludrží, riadne sa rozchádza rodina kurčat. Tieto vtedy macoche treba privykať, a na toto veľmi príhodný je horeopísaný spôsob.

Praktičné gazdiné prez rok i trikrát podsypú toho istého kapúňa a ustavične ho užívajú za matku. Do tohoto sa tak vžije, jako dedinský herec do zástoja grófa, ktorý večer ešte hrá na javišti, po večere ale už celkom vážne ho chce pokračovať, zvláštne jestli najde úver, aby o jednu fľašu šampanského sa o so pár jemných cigár viac napísali na jeho účet. Kapúnenie je i ináčej najosožnejšia vec v dochovávaní sliepok. Bo keď sa náklonnosť párenia zvieraťa odstráni, je o mnoho tichšie, lepšie užíva potravu a za krátky čas sa dá vytučniť. Na tržisku ale jeho mäso veľmi hľadajú a dobre zaplatia. Majme tedy na to starosť, aby miesto zbytočných kohútov čím viac kapúňov sa prechádzalo po našom dvore.

 
Nie ste prihlásený, pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader